Polecamy

Chcesz nauczyć się jeździć? Zobacz czego wystrzegać się na początku (TOP 5)

Chcesz nauczyć się jeździć? Zobacz czego wystrzegać się na początku (TOP 5)
/
/
Nauka jazdy
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jesteś początkującym kierowcą, a może niebawem udasz się na egzamin na prawo jazdy? Zastanawiasz się, jakich błędów nie popełniać, by zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego?

Jest kilka zasad, o których powinien pamiętać każdy kierowca. Zapoznaj się z naszym poradnikiem i stań się lepszym kierowcą razem z nami!

1.    Jazda na suwak – czemu jest ważna?

Jazda na suwak to w Polsce prawo wymuszone. Mimo tego, wielu kierowców nadal nie chce stosować się do tej zasady. Jazda na suwak przyśpiesza ruch drogowy, zmniejsza ryzyko kolizji, a co więcej jest po prostu kulturalna. Tak więc nie zapominaj o tej zasadzie. Warto jednocześnie podkreślić, jakie dwa wymagania trzeba spełniać w tej sytuacji. 

Pamiętaj, że jeśli to ty zmieniasz pas ruchu, włącz kierunkowskaz. Dodatkowo powinieneś zmieniać pas dopiero w momencie, w którym Twój się kończy. Wcześniejszy zjazd na drugi pas spowoduje, że samochody za Tobą będą musiały się zatrzymać.

2.    Brak kierunkowskazu – do tego nie możesz dopuścić

Początkujący kierowcy często zapominają o włączeniu kierunkowskazu, kiedy jest to konieczne. Niestety taka sytuacja sprawia, że na drodze może dojść do kolizji lub – co gorsza – wypadku. Lepiej więc nauczyć się tego nawyku i pamiętać, kiedy włączenie kierunkowskazu jest konieczne.

Trzeba je włączyć, kiedy skręca się z głównego pasa, zmienia się go lub w momencie zjeżdżania z ronda. Czemu jest to takie ważne? Po pierwsze dlatego, że jest to sposób na zasygnalizowanie innym uczestnikom ruchu, jaki będzie kierunek Twojej jazdy. To znacząco usprawnia ruch drogowy, a co więcej zwiększa bezpieczeństwo na drodze. Nie można zapomnieć o tym, że za brak sygnału o zmianie kierunku jazdy kierunkowskazami w odpowiednim momencie można dostać mandat w wysokości 200 złotych.

3.    Blokowanie skrzyżowania

Problemem dla wielu początkujących kierowców jest jazda na skrzyżowaniu. Co trzeba zrobić, by zachować bezpieczeństwo w takim miejscu na drodze? Po pierwsze jeśli widzisz, że inni uczestnicy ruchu drogowego nie mogą zjechać ze skrzyżowania, to nie wjeżdżaj na nie. Dzięki temu zachowasz bezpieczeństwo, a co więcej zmniejszysz ryzyko utworzenia się korka na drodze. 

Praktyka wjeżdżania na skrzyżowanie kiedy jest już ono zablokowane sprawia, że tworzy się jeszcze większy zastój, przez co powstaje korek w miejscu, w którym nawet nie powinno go być.

4.    Skupienie się tylko na drodze przed sobą

Jazda samochodem to wymagające zadanie. Trzeba skupić się na wielu rzeczach naraz. Dodatkowo nie można zapomnieć o tym, że na drodze pojawiają się również inni uczestnicy ruchu drogowego i nie są to tylko osoby poruszające się samochodami.

Prowadząc auto, trzeba zwracać uwagę na to, co dzieje się nie tylko przed Tobą, ale również obok. Na przykład: czy za Tobą jedzie rower, który może zbliżyć się do Ciebie podczas postoju na światłach? Zdarzyć się może sytuacja, w której dziecko wybiega na ulicę.Jako kierowca konieczne jest zachowanie pełnego skupienia, by możliwe było zareagowanie w odpowiednim momencie i w prawidłowy sposób.

5.    Rozpraszacze – jak z nimi walczyć?

W czasie jazdy samochodem warto zadbać o swoje skupienie. Każdy kierowca lubi prowadzić w innych warunkach. Dla jednych najlepszym sposobem jest włączenie ulubionej muzyki. Dla innych jazda w ciszy jest tym, czego potrzebują, by móc się skupić na tym, co dzieje się na drodze. Warto te warunki dostosować do swoich potrzeb. 

Jednak zachowanie, które jest bardzo niebezpieczne, to słuchanie muzyki na słuchawkach w samochodzie. Sprawia ono, że kierowca nie ma pojęcia, co dzieje się wokół niego. Przy takiej muzyce trudno jest usłyszeć klaksony, karetkę, policję lub straż pożarną.

Wiedząc już nieco więcej na temat tego, jak powinno się jeździć możesz mieć pewność, że stosując się do wyżej wymienionych zasad staniesz się lepszym kierowcą.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak prawidłowo dobrać filtry do maszyny rolniczej?
/
Jak prawidłowo dobrać filtry do maszyny rolniczej?
Dowiedz się, jak doskonale dopasować filtry do swojej maszyny rolniczej, aby zwiększyć jej wydajność i przedłużyć żywotność. Nasz praktyczny poradnik pomoże Ci w tym!
Podwyżka na trasie A4. Dotyczy również motocyklistów!
/
Podwyżka na trasie A4. Dotyczy również motocyklistów!
Nie ma lekko. Polskie autostrady należą do najdroższych w Europie i wygląda na to, że trend ten się nie odwróci. […]
Jak wybrać odpowiednie materiały budowlane dla twojego domu?
/
Jak wybrać odpowiednie materiały budowlane dla twojego domu?
Dowiedz się, jakie materiały budowlane będą najodpowiedniejsze do konstrukcji twojego domu. Zrozum, na co zwracać uwagę i jakie czynniki są kluczowe w tym procesie.